Klinkierówka: Wytrzymała i estetyczna alternatywa dla elewacji

Klinkierówka – nieoceniona zaleta dla budynków

Klinkierówka to jedno z najwyższej jakości surowców stosowanych do budowy elewacji. Idealnie sprawdza się jako materiał na zewnątrz – jest trwała i wytrzymała na wszelkie warunki atmosferyczne, a także estetyczna i elegancka. Dlatego też, coraz więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie klinkierówki do elewacji swoich budynków.

 1. Klinkierówka – właściwości i cechy

Klinkier to surowiec otrzymywany z gliny, który jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Proces ten gwarantuje mu szczególną wytrzymałość i niezmienność koloru – co jest niezwykle istotne w przypadku elewacji. Charakterystyczne dla klinkieru są także nieregularne pęknięcia czy zabarwienia, co dodaje mu wyjątkowego uroku.

Klinkierówka wyróżnia się takimi cechami:

 • odpornością na działanie wilgoci
 • wysoką wytrzymałością na zarysowania i uderzenia
 • łatwością utrzymania czystości
 • niskim współczynnikiem nasiąkliwości
 • uniwersalnością w zastosowaniu
 • trwałością i niezmiennością koloru
 1. Klinkierówka – alternatywa dla elewacji

Klinkierówka jest materiałem, który został doceniony przez architektów i deweloperów ze względu na swoje zalety. Idealnie sprawdzi się jako surowiec do budowy elewacji dla budynków usługowych, mieszkalnych czy przemysłowych. Dzięki niemu można uzyskać ciekawy i nowoczesny wygląd elewacji oraz zyskać pewność co do jej trwałości i wytrzymałości.

Do innych zalet stawianych klinkierówce można jeszcze dodać takie, jak:

 • wymienione już walory estetyczne, które gwarantują oryginalny wygląd,
 • przystępna cena i możliwość wyboru z różnych wzorów i kolorów
 • długa żywotność, która może wynosić nawet kilkadziesiąt lat
 • ekologia, gdyż klinkier jest surowcem naturalnym, nie emitującym substancji szkodliwych dla środowiska.
 1. Montaż klinkierówki

Montaż klinkierówki jest procesem skomplikowanym, wymagającym umiejętności i doświadczenia. Na początku trzeba przygotować podłoże, a następnie przytwierdzić specjalne profile mocujące załączone do klinkierówek. W kolejnym kroku, po przyklejeniu klinkierówek na danym polu, trzeba je wykleić zaprawą wyrównującą i usunąć ewentualne zanieczyszczenia.

Klinkierówka jest materiałem łatwym w montażu, ale przy specyficznych elementach architektonicznych, jak łuki, okładziny okien, kominy czy elementy dekoracyjne, wymaga to dokładnego planowania i obróbki.

 1. Ceny klinkierówki

Koszt klinkierówki zależy od jej jakości i koloru oraz metrażu, który trzeba wyłożyć. W zależności od regionu, gdzie inwestycja jest realizowana, ceny klinkierówki mogą się różnić. Jednak warto pamiętać, że cena jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku np. tynku, co jednak zostaje zrekompensowane przez trwałość i długą żywotność materiału.

 1. Podsumowanie

Wybór klinkierówki do budowy elewacji to jedna z najbardziej opłacalnych decyzji, jaką można podjąć w trakcie budowy lub remontu budynku. Klinkierówka to materiał, który z jednej strony zapewnia inwestorowi piękny, elegancki wygląd, z drugiej natomiast pewność co do trwałości materiału i niezmienności koloru. Choć jego cena jest trochę wyższa niż np. tynku, klinkierówka zapewnić może kilkadziesiąt lat bezproblemowego użytkowania budynku. To zatem warto zainwestować w tak wytrzymały i estetyczny materiał, jakim jest klinkierówka.