Klinkierówka – nieoceniona zaleta dla budynków
Klinkierówka to jedno z najwyższej jakości surowców stosowanych do budowy elewacji. Idealnie sprawdza się jako materiał na zewnątrz – jest trwała i wytrzymała na wszelkie warunki atmosferyczne, a także estetyczna i elegancka. Dlatego też, coraz więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie klinkierówki do elewacji swoich budynków.
- Klinkierówka – właściwości i cechy
Klinkier to surowiec otrzymywany z gliny, który jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Proces ten gwarantuje mu szczególną wytrzymałość i niezmienność koloru – co jest niezwykle istotne w przypadku elewacji. Charakterystyczne dla klinkieru są także nieregularne pęknięcia czy zabarwienia, co dodaje mu wyjątkowego uroku.
Klinkierówka wyróżnia się takimi cechami:
- odpornością na działanie wilgoci
- wysoką wytrzymałością na zarysowania i uderzenia
- łatwością utrzymania czystości
- niskim współczynnikiem nasiąkliwości
- uniwersalnością w zastosowaniu
- trwałością i niezmiennością koloru
- Klinkierówka – alternatywa dla elewacji
Klinkierówka jest materiałem, który został doceniony przez architektów i deweloperów ze względu na swoje zalety. Idealnie sprawdzi się jako surowiec do budowy elewacji dla budynków usługowych, mieszkalnych czy przemysłowych. Dzięki niemu można uzyskać ciekawy i nowoczesny wygląd elewacji oraz zyskać pewność co do jej trwałości i wytrzymałości.
Do innych zalet stawianych klinkierówce można jeszcze dodać takie, jak:
- wymienione już walory estetyczne, które gwarantują oryginalny wygląd,
- przystępna cena i możliwość wyboru z różnych wzorów i kolorów
- długa żywotność, która może wynosić nawet kilkadziesiąt lat
- ekologia, gdyż klinkier jest surowcem naturalnym, nie emitującym substancji szkodliwych dla środowiska.
- Montaż klinkierówki
Montaż klinkierówki jest procesem skomplikowanym, wymagającym umiejętności i doświadczenia. Na początku trzeba przygotować podłoże, a następnie przytwierdzić specjalne profile mocujące załączone do klinkierówek. W kolejnym kroku, po przyklejeniu klinkierówek na danym polu, trzeba je wykleić zaprawą wyrównującą i usunąć ewentualne zanieczyszczenia.
Klinkierówka jest materiałem łatwym w montażu, ale przy specyficznych elementach architektonicznych, jak łuki, okładziny okien, kominy czy elementy dekoracyjne, wymaga to dokładnego planowania i obróbki.
- Ceny klinkierówki
Koszt klinkierówki zależy od jej jakości i koloru oraz metrażu, który trzeba wyłożyć. W zależności od regionu, gdzie inwestycja jest realizowana, ceny klinkierówki mogą się różnić. Jednak warto pamiętać, że cena jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku np. tynku, co jednak zostaje zrekompensowane przez trwałość i długą żywotność materiału.
- Podsumowanie
Wybór klinkierówki do budowy elewacji to jedna z najbardziej opłacalnych decyzji, jaką można podjąć w trakcie budowy lub remontu budynku. Klinkierówka to materiał, który z jednej strony zapewnia inwestorowi piękny, elegancki wygląd, z drugiej natomiast pewność co do trwałości materiału i niezmienności koloru. Choć jego cena jest trochę wyższa niż np. tynku, klinkierówka zapewnić może kilkadziesiąt lat bezproblemowego użytkowania budynku. To zatem warto zainwestować w tak wytrzymały i estetyczny materiał, jakim jest klinkierówka.