Ziemniaki są wykorzystywane w żywieniu trzody już od bardzo dawna. Wiadomo, że parowane ziemniaki są gwarancją smacznego mięsa! Niestety przy dużej, współczesnej hodowli, żywienie ziemniakami jest nie tylko kłopotliwe, ale i drogie. Ponadto, ziemniaki zawierają też substancje antyodżywcze, natomiast białko ziemniaka, jako surowiec powstały przy produkcji skrobi jest cennym dodatkiem paszowym! Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat białka ziemniaczanego i jakie korzyści z podawania tego surowca wynikają dla Twojej hodowli!
Białko ziemniaczane – wartości odżywcze
Białko, o którym mowa jest przede wszystkim łatwo strawne. Wyróżnia się też dużą smakowitością, co powoduje, że zwierzęta chętnie pobierają dawki, zapewniając sobie tym samym odpowiedni poziom składników odżywczych. Zawartość białka w tym surowcu oscyluje w granicach 70-80%. Doskonały skład aminokwasów egzogennych powoduje, że surowiec ten jest porównywalny, jeśli chodzi o wartość odżywczą do mączki rybnej lub innych pasz pochodzenia zwierzęcego, a także mleka w proszku. Białko ziemniaka zawiera cenną:
- lizynę
- metioninę
- oraz inne aminokwasy.
Korzyści ze stosowania białka ziemniaczanego dla Twojej hodowli
Wartościowe, łatwostrawne białko przyczynia się do:
- szybszego wzrostu
- skrócenia czasu chowu
- dobrego samopoczucia zwierząt, zwłaszcza, gdy chodzi o przewód pokarmowy (białko rozkłada się w dwunastnicy)
- lepszej jakości produktów końcowych hodowli
Należy wspomnieć, że skarmianie zwierząt tym surowcem powinno być brane pod uwagę w przypadku prosiąt i warchlaków. Stosowanie białka ziemniaczanego do hodowli tuczu jest po prostu nieopłacalne.
Ile kosztuje białko ziemniaka i czy można je podawać innym grupom zwierząt?
Białko ziemniaczane jest dosyć drogim surowcem. Tona kosztuje więcej niż 6 tys. złotych. Dlaczego warto zdecydować się na taki drogi komponent? Białko to jest wolne od GMO, dlatego może śmiało konkurować z importowaną i często zanieczyszczoną soją. Dla hodowców, którzy muszą spełniać warunki hodowli NON GMO jest to najlepszy surowiec przeznaczony do skarmiania prosiąt i warchlaków. Surowiec ziemniaczany nie ustępuje soi, a nawet ją przewyższa pod niektórymi względami, jeśli zaś mowa o wartościach odżywczych, szczególnie o składzie aminokwasowym, może ona konkurować z paszami pochodzenia zwierzęcego. Białko ziemniaczane można podawać też dla drobiu rzeźnego w początkowej fazie chowu, a także kaczkom.
Podsumowanie
Powrót do żywienia trzody ziemniakami jest już obecnie praktycznie niemożliwy. Biorąc pod uwagę koszty skarmiania ziemniakami i ich wartości antyodżywcze, lepszym wyborem okazuje się białko ziemniaczane, które w zupełności zaspokaja potrzeby zwierząt, wpływając pozytywnie na efektywność hodowli. Mimo, iż koszt białka ziemniaczanego nie należy do najniższych, poniesione inwestycje zwrócą się w postaci lepszej jakości mięsa, za które odbiorcy są gotowi zapłacić więcej. Dostęp do białka jest nieograniczony – kupisz je bez względu na porę roku. Przechowywanie nie jest kłopotliwe, możesz surowiec ten magazynować mniej więcej przez okres 18-20 miesięcy.