Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku oparzeń i odmrożeń

Opary i odmrożenia to urazy, które każdemu mogą się przydarzyć. Dlatego warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy w takich sytuacjach. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji na ten temat.

 1. Co to są oparzenia i odmrożenia?

Oparzenie to uszkodzenie skóry i tkanek w wyniku działania wysokiej temperatury, płynów czy substancji chemicznych. Odmrożenie natomiast to uszkodzenie tkanek w wyniku wystawienia na niskie temperatury, szczególnie w miejscach, gdzie krążenie krwi jest słabe, np. na palcach rąk i stóp.

 1. Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku oparzeń?
 • Najważniejsze jest natychmiastowe schłodzenie oparzonego miejsca wodą. Należy użyć chłodnej, ale nie zimnej wody, aby uniknąć ryzyka hipotermii.
 • Następnie należy ocenić, jak poważne jest oparzenie. Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona lub lekko opuchnięta, można zastosować leki przeciwbólowe i zabezpieczyć skórę opatrunkiem zewnętrznym. W przypadku oparzenia II lub III stopnia, kiedy występują pęcherze lub czarne zmiany, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
 1. Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń?
 • Odmrożone miejsce należy stopniowo podgrzewać, zaczynając od ciepłej wody i postępując stopniowo do temperatury pokojowej. Wskazane jest również delikatne masowanie odmrożonej okolicy.
 • Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona, należy stosować ciepłe okłady, a następnie zabezpieczyć skórę opatrunkiem. W przypadku poważniejszych odmrożeń, tj. z mrowieniem, bólem czy sztywnością, należy natychmiast udać się do lekarza.
 1. Czego nie robić w przypadku oparzeń i odmrożeń?
 • Nigdy nie należy przecinać pęcherzy w przypadku oparzeń. Mogą one zabezpieczać skórę przed zakażeniami i uszkodzić je może jedynie powodować dodatkowy ból.
 • Nie wolno również rozgrzewać odmrożonego miejsca z użyciem gorącej wody lub suszarki do włosów. Może to tylko pogorszyć stan tkanek.
 1. Jak się przygotować do udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń i odmrożeń?
 • Warto zawsze mieć ze sobą apteczkę z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, opatrunkami i bandażami.
 • Przydatne mogą być również środki zabezpieczające skórę, jak kremy na oparzenia i mastki przeciwwskazujące zarost owrzodzeń.
 • Warto też zapamiętać numery alarmowe służb ratunkowych i w razie potrzeby, skorzystać z ich pomocy.

Podsumowując, udzielanie pierwszej pomocy w przypadku oparzeń i odmrożeń jest bardzo ważną umiejętnością. Wymaga jednak szybkiej oceny sytuacji oraz odpowiedniego zastosowania leków i środków, aby zapobiec ciężkim powikłaniom. Ważne jest również przygotowanie do takich sytuacji, poprzez posiadanie potrzebnych środków i zapamiętanie numery do instytucji ratowniczych.