Parapety okienne z płyty OSB – jak je wykończyć?

Płyty OSB to nowoczesny i niezwykle popularny materiał stosowany w budownictwie, wykończeniach i meblarstwie. Są niezwykle trwałe i odporne na wilgoć i zniszczenia. Na dodatek są łatwe w obróbce i montażu. Płyty OSB są wykonane ze starannie wyselekcjonowanej, połączonych ze sobą, równych wiórów drzewnych (zazwyczaj z sosny lub świerka), sprasowanych ze sobą wysoką temperaturą i pod wysokim ciśnieniem.

Płyty OSB, inaczej Oriented Strand Boards, to kompozytowe płasko prasowane płyty drewnopochodne. Wykonane są z trzech warstw prostopadle do siebie ułożonych wiórów, dzięki czemu płyta jest trwała, zwłaszcza wzdłuż głównej osi. Wióry w płycie OSB spajane są ze sobą wodoodporną żywicą syntetyczną. Powierzchnia takich płyt może być nieco porowata, a jej krawędzie są różnie wykończone, na przykład na wpust i piór lub frezowane.

Płyty OSB znakomicie sprawdzają się w różnych konstrukcjach. Wymagają niewielkiego nakładu finansowego, są łatwe w obróbce i montażu. Doskonale sprawdzą się jako materiał, z którego stworzyć można bajeczne, trwałe i praktyczne parapety, zarówno do wnętrza domu, jak i na jego zewnątrz.

Parapety wewnętrzne z płyty OSB pokrywa się dekoracyjnym laminatem. Ich spód okleja się papierem przeciwpożarowym, dzięki czemu unika się odkształceniom i zabezpiecza parapet przed wilgocią. Odpowiednio dobrane laminaty pozwalają na dobór takiego wzoru, który idealnie odzwierciedla charakter właściciela domu czy mieszkania.

Parapet wewnętrzny można wykonać przy użyciu płyty OSB-1 lub płyty OSB-2, które są nieco mniej odporne na działanie wilgoci. Warto też pomalować je impregnatem, aby uniknąć ewentualnego negatywnego wpływu niższych temperatur i wilgoci spod okna. Na zewnętrzne parapety niezbędne będzie użycie nieco trwalszych i bardziej odpornych płyt OSB.

Płyty OSB-3 i płyty OSB-4, w których warstwy wiór łączone są ze sobą w różny sposób i spojone odpowiednimi wodoodpornymi żywicami, są idealnym materiałem na parapety zewnętrzne. Dodatkowo można zabezpieczyć je preparatami, które przedłużą żywotność parapetu z płyty OSB.